Kategorie: Technické informace

Modely automobilu Škoda Favorit/Forman/Pick-up (3/3)

Modely automobilu Škoda Favorit/Forman/Pick-up (3/3)Třetí a poslední díl o modelech Škody Favorit Skutečné Favority sjížděly z výrobní linky od roku 1988 do roku 1994. Za těch 6 let se nesmazatelně vryly do paměti lidí a jen velmi málo čechů s nimi nemá osobní zkušenost. A nejspíš každý kluk tehdy chtěl mít jako angličáka právě auto, se kterým jezdí jeho táta, strejda nebo děda. Několik tuzemských výrobců na to skutečně zareagovalo a dodávalo na náš trh modely vozu Škoda Favorit. V tomto přehledu to vezmeme hezky od největších k nejmenším.

Minimodel M-Série, TripleM série a Rally Legends série, Michal Rozínek – 1:100 – Papírový model – Škoda Favorit, Škoda Forman, Škoda 781 Tremp, Škoda 782 Sedan, Škoda 783 Coupé, Škoda 784 Savana Furgon, Škoda 788 Sanita, Škoda Favorit Varia, Škoda Forman Varia, Škoda Favorit 136 L/A Rallye, Škoda Forman Plus, Škoda 787 Pick-up, MTX Roadster

Originální série Minibox má v Česku poměrně velkou skupinu fanoušku na stránkách minimodel.cz a řada z nich vytváří i vlastní modely. Z tvarů originálních modelů vychází Michal Rozínek, který již uveřejnil mnoho svých modelů na tomto webu. Jeho modely jsou pravidelně doplněny o modelový podvozek. Při výrobě s ním spolupracuje i Martin_Happy a dříve Colonel32.

 Modely Favoritů Modely Favoritů

Nejstarší kusy ze série - civilní vozy, prototypy 782, 783, Varia, Rally verze a policejní vůz z roku 1990

 

 Modely Favoritů Modely Favoritů

Škoda 788 Sanita a MTX Roadster

 

Modely Favoritů Modely Favoritů Modely Favoritů

 Škoda Favorit Policie ČR, Škoda Forman MEDICA Mladá Boleslav a Škoda Forman Plus ÚAMK

 

 Modely Favoritů Modely Favoritů Modely Favoritů

Škoda Forman 1,6 Prototyp, Škoda Favorit Sport Line, Škoda 781 Tremp a Škoda Forman Policie ČR

 

Minimodel FDS Seria, František Kováčik – 1:100 – Papírový model - Škoda Favorit, Škoda Forman, Škoda 781 Tremp, Škoda 782 Sedan, Škoda 783 Coupé, Škoda 784 Savana Furgon, Škoda 788 Sanita, Škoda Favorit Varia, Škoda Forman Varia, Škoda Favorit 136 L/A Rallye, Škoda Forman Plus, Škoda 787 Pick-up, MTX Roadster, Škoda Shortcut

Tento slovenský fanoušek původních Miniboxů vytvořil opravdu velmi velké množství modelů. I modelům Favorita věnoval spoustu času a dá se říci, že je má téměř zmapované.

 Modely Favoritů Modely Favoritů

Škoda Favorit 136 L a Škoda Forman 136 L v civilní verzi

 

 Modely Favoritů Modely Favoritů

Škoda Forman VB a Škoda 135 Pick-up

 

 Modely Favoritů Modely Favoritů Modely Favoritů

Škoda Shortcut, Škoda Forman PO a Škoda Favorit 136 L/A Rallye

 

Minimodel MIKObox, Michal Kovařík – 1:100 – Škoda Favorit, Škoda Forman, Škoda Favorit Varia, Škoda Forman Varia, Škoda 782 Sedan, Škoda 783 Coupé, Škoda Pick-up

Posledním z následovníků Milana Weinera, který mezi modely 1:100 vytvořil též modely Favorit a Forman je Michal Kovařík, jehož modely nesou označení MIKObox. Modely jsou k dispozici pouze jako krabičky bez modelového podvozku.

 

Minibox, Milan Weiner – 1:160 – Papírový model – Škoda Favorit, Škoda Forman

Na přelomu 80. A 90. Let vycházela v časopise ABC rozsáhlá vystřihovánka, která se jmenovala Městská památková rezervace. Ta byla ve vláčkovém měřítku 1:160. A byl to opět Milan Weiner, který k ní vydal jako oživení několik modelů automobilů. Šlo vlastně jen o zmenšené modely 1:100. A v rámci těchto modelů se vydání dočkal i vůz Škoda Favorit a Škoda Forman.

 Modely Favoritů

Modely v měřítku 1:160 vedle svého většího brášky v měřítku 1:100.

 

Minibox, Milan Weiner – 1:300 – Papírový model – Škoda Favorit, Škoda Forman

Milan Weiner vytvářel kromě série automobilů v měřítku 1:100 také modelové krajinky v měřítku 1:300. Jako doplňky k nim vytvořil i řadu automobilů a mezi nimi také vozy Škoda Favorit a Škoda Forman. Pro představu, délka vozu Škoda Favorit je v tomto měřítku cca 6 mm. Tyto modely vyšly též samostatně ve studiu WDS a také byly v časopise vydány jako doplněk k modelu televizního vysílače Ještěd v měřítku 1:300.

 Modely Favoritů Modely Favoritů

Ručně kreslené skicy modelů 1:300 od Milana Weinera

 

Budoucnost?

Zadli se v budoucnu dočkáme dalších modelů automobilu Favorit a jeho mutací je těžko odhadnutelné. Společnost Abrex působí hlavně jako dvorní výrobce současné modelové řady, coby propagačních předmětů, a tak je pro ně vůz, který se již 17 let nevyrábí méně atraktivní. Přesto přislíbili výrobu modelu Škoda Forman LX (93-94) v prvním pololetí 2012. To by bylo historicky poprvé, co někdo vyrábí nepapírový model kombi Forman. V dlouhodobém plánu je údajně i model Favoritu v měřítkách 1:18 a 1:72. Společnost Směr údajně ukončila výrobu stavebnic KLIKLAK a nyní probíhá jen jejich doprodej. Nad (ne)výrobou Igry visí otazník, takže do budoucna asi bude pokračovat jen produkce Abrexu a CS Train. Vůz nebyl na západě komerčně úspěšný, a proto se asi jen těžko dočkáme jeho výroby renomovanými firmami. Záměr společností IXO-Altaya a distributora DeAgostini vytvořit tento model a zařadit jej do edice Kultovní automobily vydávané v Polsku, Česku, Maďarsku a na Slovensku byl zmařen naši firmou Abrex, která se přeje být výhradním výrobcem kovových modelů Škoda Auto. Co se týče papírových modelů, nelze očekávat, že někteří vydavatelé by se k tomuto vozu vraceli. Spíše se dočkáme reedice či dalších volně dostupných modelů.

 

Použité fotky jsou ze soukromých archivů autora, ze stránek časopisu ABC, ze stránek www.minimodel.cz případně od jednotlivých výrobců.

 

Veškeré materiály dodal a schválil Martin Tolar, tímto mu děkujeme.

Konec seriálu

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >
Partneři

Lidé, kteří nás mají rádi

FaceBook

Vytvořilo STUDIOART.cz